Oferta miesięczna

Zobacz nasze comiesięczne gazetki z produktami promocyjnymi – dostosowanymi do aktualnych potrzeb Twojej restauracji. W każdym numerze znajdziesz sprawdzony przepis na sezonowe danie oraz wywiad z cyklu Biznes ze smakiem. Gazetki możesz przeglądać online lub ściągnąć plik w formacie PDF.

NAJNOWSZE GAZETKI PROMOCYJNE

Katalog Kwiecień 2021
Kwiecień 2021 r.

Choć kwiecień plecień, do kwietniowego wydania naszej gazety nie zagląda już zima. Jak każdej wiosny, wprowadzimy Cię w klimaty grillowe, zainspirujemy do lekkich wariacji na temat ryb, warzyw i ryżu i przyspieszymy Twoje kuchenne procesy dzięki produktom typu convenience. Nie zabraknie wiosennych produktów nabiałowych i argentyńskiej wołowiny. Z naszym Kulinarnym Doradcą przygotujesz niesamowity talerz wegańsko-nowalijkowy, a z Biznesem ze smakiem odwiedzisz rozkwitający Toruń. Brzmi jak zachęta?

Oferta miesięczna
Marzec 2021 r.

Będzie wiosennie, świeżo i bardzo tradycyjnie. Bo przecież marzec to czas, kiedy już powinniśmy zacząć myśleć o nadchodzącej Wielkanocy. Dlatego w naszej najnowszej ofercie promocyjnej znajdziesz nie tylko wyborną białą kiełbasę, szynki, mięsa i jaja, ale także wyśmienity zakwas na żur (i żur w wersji convenience), aromatyczny chrzan i wielki wybór ryb. A sernik? Możesz go przygotować własnoręcznie z najlepszego twarogu albo też wybrać gotowy. Wypróbuj również nasz sprawdzony przepis na jagnięce assiette z sosem miętowym i pudrem z koziego sera. Będziesz mógł zaskoczyć gości wyjątkową kompozycją lekkich i świeżych smaków.

Oferta miesięczna
Luty 2021 r.

Jeśli luty, to święto miłości. A naszą miłością jest kuchnia. Dlatego lutowe wydanie aż roi się od produktów wprost stworzonych do menu walentynkowego – znajdziesz tu najlepsze owoce morza (od krewetek po szyjki rakowe i mule), wszystkie podstawy do przygotowania wyrafinowanych deserów, specjalnie dobrane wina i wiele ciekawych dodatków, które z wdziękiem podkręcą smak Twoich potraw. W przepisie na różowe brownie od razu się zakochasz (niezbędne składniki również u nas). A z wywiadu dowiesz się, że tak naprawdę niewiele potrzeba do szczęścia.