wstecz

Łąka w kuchni. Mikroliście i kwiaty jadalne, do dekoracji i nie tylko.

Pastelowe albo w intensywnych i kontrastowych kolorach. Słodkie, kwaskowe, lekko gorzkie, pikantne, mocno aromatyczne, łagodne... Dawno skończyły się czasy, kiedy do wykończenia dania stosowało się̨ tylko zioła – kwiaty jadalne i mikroliście to silny trend w kręgach kulinarnych! Domeną nowoczesnej kuchni jest ogromna otwartość na składniki, dzięki którym smak, aromat i walory estetyczne dania na długo zapadną w pamięć gości. Dlatego też każdy lokal powinien korzystać z jadalnych kwiatów i mikroliści! 

Kolorowo, smacznie, świeżo. Kwiaty jadalne i mikroliście od najlepszych dostawców

To nie tylko zachwycające strukturą i barwą dekoracje, ale również cenne składniki kulinarne – dzięki jadalnym kwiatom i mikroliściom zyskasz nowe możliwości, znacznie poszerzając paletę serwowanych gościom doświadczeń kulinarnych. Możesz stosować je do propozycji słodkich i wytrawnych. Pamiętaj jednak, że nie każdy pasuje do każdej potrawy – warto poznać ich specyfikę. W przypadku kwiatów w zależności od zamierzonego efektu możesz wykorzystać całe główki albo pojedyncze płatki.

mikroliscie

Apetyt na bukiet jadalnych kwiatów lub młodą zieleń w formacie mikro możesz zaspokoić dzięki naszemu asortymentowi. Oferujemy produkty od topowych dostawców – Siejemy i Kopert Cress. Siejemy produkuje kwiaty jadalne, a także mikroliście warzyw i ziół, wśród których zielenią się zarówno klasyki, jak i siewki powszechnie nieznane, dostępne tylko w ofercie marki. W samą nazwę firmy jest wpisana nieustanna chęć́ odkrywania nowych smaków i aromatów ukrytych w roślinach. Wszystkie produkty pochodzą̨ z upraw hydroponicznych – wysiew prowadzony jest na macie kokosowej, która ma na celu jedynie ukorzenienie roślin. Za całą resztę odpowiadają̨ woda i zawarte w niej substancje. Marka pozostaje w stałym dialogu z szefami kuchni, mającym na celu rozwój sekcji eksperymentów oraz wprowadzanie do oferty nowych, zaskakujących gatunków. Kopert Cress cieszy się zasłużoną renomą firmy w pełni nastawionego na potrzeby Szefów Kuchni. Wspólnie z profesjonalnymi kucharzami z całego świata pracują nad rozwojem możliwie najbardziej inspirujących smaków.

Magia kwiatów jadalnych

Kwiaty jadalne można spożywać zarówno w formie suszonej, jak i świeżej – to właśnie dzięki tej drugiej potrawy zyskują na spektakularności. W tradycyjnej kuchni wykorzystuje się je przede wszystkim do dekoracji dań i deserów – są znakomitą ozdobą tortówciasttartaletek i kremów. Co ciekawe, kwiaty ziół również są jadalne. To właśnie one wydają się najbardziej oczywistym wyborem do dań wytrawnych. Dzielą z zielonymi częściami rośliny zbliżony smak, jednak z typowym dla kwiatów, wonnym i ostrym pierwiastkiem. Aż chce się poeksperymentować, prawda?

mikroliscie

Sezonowość a kwiaty jadalne

W przypadku kwiatów sezonowość to aspekt kluczowy, zwłaszcza jeżeli planujesz wykorzystać je w stałym menu. Kwiaty niektórych gatunków, takich jak goździka czy bratka dostępne są przez niemal cały rok. To czyni z nich bezpieczny wybór i stabilną propozycję, jeżeli nie masz w planach dopasowywania swojego menu do bieżącego sezonu. W przypadku wielu kwiatów sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana; świeże kwiaty ogórecznika możesz zdobyć od kwietnia do października, a nasturcji w nieco węższym przedziale – od czerwca do sierpnia. Intensywnie pomarańczowe kwiaty aksamitki, cenione w profesjonalnych kuchniach za głęboki, gorzko-cytrynowy smak przywodzący na myśl grejpfruta, zdobędziesz w okresie od kwietnia do października. Dla większości gatunków czasowy przedział dostępności pokrywa się z najcieplejszymi porami roku.

Mikroliście. Superfoods w kuchni

Mikroliście to liście młodych roślin, które stają się coraz ważniejszym elementem kulinariów. Pięknie wyglądają na talerzu i świetnie smakują, ale to nie wszystkie ich zalety. Są także bogatym źródłem witamin i związków mineralnych – to prawdziwy superfood! W sałatkach, zupach, przystawkach i daniach głównych mikroliście mogą więc zarówno pełnić rolę dekoracyjną, jak i wzbogacać smak.

W naszej ofercie znajdziesz zarówno klasyki, jak i rzadziej spotykane osobniki. Por, kolendra, mizuna, musztardowiec czerwony, rzodkiewka zielona... na pewno znajdziesz coś dla siebie! Oczywiście każdy gatunek wyróżnia się charakterystycznym smakiem, aromatem i wyglądem – kierując się tymi aspektami wybierzesz idealną kompozycję mikroliści do Twojego dania. Przykłady? Charakterystyczne, splątane listeczki pora są dość ostre w smaku, a ich zapach jest intensywny i wyraźnie wyczuwalny – doskonale sprawdzą się więc do zup, także w charakterze ozdoby. Mikroliście mizuny znane są z kolei ze świeżego, musztardowego smaku, dzięki któremu uważa się je za perfekcyjny dodatek do świeżych sałatek!

Mikroliście to idealny dodatek do dań wytrawnych, a także baza owocowo-warzywnych koktajli o wysokiej zawartości składników odżywczych, które korzystnie wpływają na zdrowie i samopoczucie.

kwiaty

Zastosowania kwiatów jadalnych i mikroliści w kulinariach. Pomysły na menu

Miłośnicy gęstych zup z pewnością nie przejdą obojętnie obok kremu z buraków z jarmużem i kwiatami fuksji. Wywar z buraków ugotuj z mleczkiem kokosowym, dzięki czemu nabierze gęstości i słodyczy, która idealnie skomponuje się z mącznym i delikatnie słodkim smakiem fuksji. Dodaj zioła prowansalskie, jarmuż i podawaj z plasterkiem cytryny oraz płatkami fuksji.

A może coś bardziej egzotycznego? Łodygi i liście wspomnianej już mizuny, zwanej także kapustą japońską, często używane są w kuchni azjatyckiej do zupy ramen. Proponujemy niesamowitą kompozycję, w której ta roślina w pełni pokaże swój potencjał – ramen pistacjowo-szparagowy z liśćmi mizuny, kalarepą w soku z limonki, olejem porowym oraz makaronem sojowym!

Czas na inspirację w kontekście drugiego dania. Polecamy duszone pory w pomidorach z serem kozim, kwiatami nasturcji i goździka, a także z dodatkiem rozmarynu. Pory zblanszuj, wymieszaj z pomidorami, serem kozim, czosnkiem i rozmarynem. Kwiaty dodaj na sam koniec, danie możesz także posypać prażonymi ziarnami słonecznika.

Warto pomyśleć także o sałatce. Co powiesz na połączenie mikroliści musztardowca czerwonego, rzodkiewki zielonej, sera feta, gotowanego buraka i łuskanych pestek dyni? To propozycja idealna na upalny, letni sezon, niezwykle świeża i zróżnicowana.

mikroliscie

Dzięki kwiatom jadalnym możesz urozmaicić także napoje. I to w bardzo prosty, a zarazem efektowny sposób! Wystarczy, że przygotujesz kostki lodu, wewnątrz których umieścisz kwiaty jadalne. Świetnie sprawdzą się tutaj kwiaty smagliczki i nasturcji. Każda lemoniada i koktajl będzie wyglądać pięknie w takim towarzystwie!

A na deser zostawiliśmy... deser! Tym razem propozycja wegańska: ciasto z czerwonymi owocami i kwiatami smagliczki fioletowej oraz nasturcji. Truskawki, maliny i czerwone porzeczki maceruj w syropie z brandy, a krem przygotuj z nerkowców i orzechów makadamii. By ciasto nie było zbyt słodkie, dodaj odrobinę limonki i soli dla przełamania smaku.

I gotowe! Dzięki mikroliściom i kwiatom jadalnym bez trudu przygotujesz kompletne menu składające się z kilku dań lub wzbogacisz te potrawy, które już podajesz. Zastosowanie tych produktów pozwoli Ci wyzwolić kreatywność i otworzyć się na nowe, nieoczywiste kompozycje. Powodzenia!