wstecz

Paweł Prawecki (Royal India)

Stary Toruń skrywa miejsce, w którym królują orientalne klimaty Azji Południowej. O specyfice restauracji Royal India, jej specjalnościach, magii pieca Tandoor, walce ze stereotypami i tęsknotą za normalnością mówi Paweł Prawecki, właściciel.

Skąd fascynacja Indiami? I dlaczego nazwa restauracji nawiązuje do królewskości?

Kuchnię indyjską poznałem w Anglii, jest tam bardzo popularna. Zakochałem się w niej od pierwszego kęsa. Chociaż w pewnym stopniu zmodyfikowana przez Brytyjczyków, była prawdziwą mozaiką doznań dla wszystkich zmysłów. Royal India to Indie „królewskie” m.in. ze względu na stosowaną przez nas kurkumę – jedną z głównych indyjskich przypraw, prawdziwe złoto tamtej ziemi. A co złote, to królewskie.

Serwujecie kuchnię rodem z Pendżabu, stanu zwanego czasem spichlerzem Indii. Czym kusi tamtejsza kuchnia – czy aromaty dań są tam jeszcze intensywniejsze, a ich barwy jeszcze żywsze?

Każde indyjskie danie zawiera wiele aromatycznych przypraw, co sprawia, że potrawy tej kuchni charakteryzują się intensywnym orientalnym smakiem, zapachem oraz kolorem. To połączenie tradycji kulinarnych wielu narodów i wyznań.

Paweł Prawecki Danie 1

Kto rządzi w kuchni Royal India? Oddałeś ją w ręce indyjskich kucharzy?

Rzeczywiście rządy w kuchni oddałem indyjskim kucharzom. Ich umiejętności, wiedza i doświadczenie w połączeniu ze stałym dostępem – dzięki naszym długoletnim dostawcom – do tych samych doskonałych produktów pozwalają nam utrzymywać najwyższą jakość dań. Coraz więcej gości to docenia.

Waszą specjalnością są dania tandoori przygotowywane w tradycyjnym glinianym piecu. Zdradzisz laikom kilka sekretów pieca Tandoor – trafia do niego i mięso, i ser paneer, a na jego ścianach wypieka się chlebki naan i roti…

Dania tandoori to potrawy z kurczaka lub innego mięsa, ryb albo owoców morza, marynowanych w jogurcie i mieszance przypraw, a następnie pieczonych w charakterystycznym dla Indii glinianym piecu, w bardzo wysokiej temperaturze. Szybko, równomiernie, z zachowaniem soczystości. To właśnie od nazwy pieca pochodzą nazwy potraw. Wytwarzany ze świeżego mleka ser paneer można podpiekać albo smażyć w panierce. Ma delikatny smak i różne zastosowania, a do tego nie topi się pod wpływem wysokiej temperatury. To podstawa wegetariańskiej kuchni indyjskiej. Z kolei roti – płaskie placki z mąki pszennej, kukurydzianej lub prosa – oraz chlebek naan – nieodłączny dodatek do indyjskich dań głównych – faktycznie wypieka się na ściankach pieca.

Co znajdziemy w karcie Królewskich Indii?

Z kuchni indyjskiej wybraliśmy to, co w niej najlepsze i najpopularniejsze na świecie. Jest tu więc dhal – zupa z soczewicy, pełna aromatycznych przypraw i niezwykle gęsta dzięki mleku kokosowemu. Jest podawana na przystawkę pakora – kawałki warzyw zanurzane w cieście z besanu (mąki z ciecierzycy) i smażone na głębokim oleju – oraz znane już w średniowieczu danie gulab jamun, rodzaj niewielkich pączków. Nie zapominając o wyjątkowo cenionych przez Hindusów daniach z pieca Tandoor i przyrządzanym na bazie jogurtu orzeźwiającym lassi.

Paweł Prawecki Danie 2

Za co szczególnie kochają was smakosze, jakie dania zamawiają najczęściej? Więcej wśród nich propozycji dla mięsożerców czy tych wege?

Najczęściej wybieranym daniem jest tikka masala, jedna z najpopularniejszych potraw kuchni indyjskiej, podawana z serem, owocami morza lub mięsem. Podniebienia naszych gości najwyraźniej są zróżnicowane, bo wzięciem cieszą się zarówno propozycje mięsne, jak i wege.

Macie swoich stałych bywalców?

Tak, mamy stałych gości i z każdym dniem ich przybywa. Niektórzy są w stanie pokonać dla nas setki kilometrów.

Łatwo było Toruń rozkochać w indyjskich smakach?

Na samym początku bywało ciężko, bo indyjska kuchnia większości kojarzy się jako kuchnia pikantna, a nie wszyscy to lubią. Walczymy z tym stereotypem – nasi kucharze przygotowują każde danie indywidualnie, uwzględniając preferowany poziom ostrości.

Paweł Prawecki Danie 3

Pomaga wam fakt, że restauracja znajduje się tuż przy Starym Mieście?

Dla ludzi rozsmakowanych w kuchni indyjskiej i tych lubiących poznawać nowe smaki nie ma to aż tak wielkiego znaczenia. Dzięki portalom społecznościowych i poczcie pantoflowej każdy zainteresowany do nas trafi.

Odpowiednie zaaranżowanie staromiejskich wnętrz było wyzwaniem? Goście doceniają orientalny klimat Royal India?

Przystosowanie wnętrz do indyjskich klimatów zajęło rok. Malowane dekoracje na ścianach zostały wykonane ręcznie, wyposażenie wnętrz restauracji zostało sprowadzone z Indii. Z bezpośrednich obserwacji oraz opinii z portali społecznościowych wynika, że goście doceniają stworzoną w ten sposób atmosferę.

Z jakich produktów korzystacie, żeby zachować kulinarną autentyczność – czy to wyłącznie produkty oryginalne, sprowadzane prosto z Indii, czy w waszej karcie jest również miejsce na produkty polskie?

Podstawę naszej kuchni stanowią orientalne przyprawy i ryż sprowadzane z Indii. Wykorzystujemy jednak również produkty polskie, m.in. świeże warzywa, owoce czy mięso.

Paweł Prawecki Danie 4

Skąd gwarancja pewności dostaw i zawsze tej samej, najwyższej jakości? W przypadku tak wyspecjalizowanej kuchni to chyba szczególnie ważne.

Pewność stałej jakości i dostępności określonych produktów ma w naszym przypadku znaczenie zasadnicze – polegamy na zaufanych, sprawdzonych dostawcach. Dzięki wieloletniej współpracy wiemy, że to naprawdę zaangażowani kontrahenci. Należy do nich Chefs Culinar.

Zmieniacie czasem menu, wprowadzacie nowości, czy lata doświadczeń (i goście) mówią wam, że specyfika waszej restauracji wymaga klasyki?

Każda profesja wymaga podążania z duchem czasu, dlatego staramy się zainteresować naszych gości coraz to nowymi indyjskimi smakami, a tych jest niezliczona ilość. Od czasu do czasu w naszym menu goszczą więc nowe potrawy, którymi zastępujemy wcześniejsze pozycje.

Czego wam życzyć?

Zdrowia dla wszystkich i normalności. Z resztą sobie poradzimy.

Paweł Prawecki Danie 5