wstecz

Zimowe comfort food. Jak podawać jedzenie, dzięki któremu Goście poczują się lepiej?

Termin „comfort food” funkcjonował już w latach 60., a w słownikach pojawił się pod koniec lat 80. Wówczas odnosił się do „smaków dzieciństwa” – a więc zakorzenionych w naszej pamięci wspomnieniach o ulubionych posiłkach. Obecnie określeniem „comfort food” nazywa się wszystkie dania, które poprawiają nam humor! Jak przyrządzić takie potrawy na miarę restauracji? Jakie smaki pasują do zimowej odsłony comfort food?

Smaki, które poprawiają nam humor. Comfort food w profesjonalnej kuchni

Jedzenie to ważny codzienny rytuał. Tradycyjne potrawy z dzieciństwa, ulubione dania lub potrawy odkryte podczas zagranicznych wycieczek mają często wymiar nostalgiczny – przywołują dobre wspomnienia, pozwalają nam „wrócić” do zapamiętanych przez nas w ciepłych barwach czasów.

Największa trudność, z jaką musisz się zmierzyć w tym temacie jako Szef Kuchni lub właściciel lokalu, jest indywidualność Twoich Gości. Dla każdej osoby „comfort food” to zbiór innych dań. Mamy jednak dobrą wiadomość – jest kilka takich potraw, które są uniwersalne! W dodatku jeżeli prześledzimy składniki, które najczęściej pojawiają się w obrębie tych receptur, możemy stworzyć paletę produktów, na bazie których z łatwością stworzysz swoje autorskie potrawy „comfort food”!

Dlaczego pizza to comfort food?

Listę typowych dań comfort food wypełniają składniki bogate w tłuszcze, słodkie lub pełne umami – jednego z pięciu podstawowych smaków, którego nazwa oznacza w dosłownym tłumaczeniu „smakowitość”. Pizza, burgery, zapiekanki, frytki, czekolada podawana w najróżniejszych formach, ciasta, lody… Jak nietrudno zauważyć, większość wymienionych tu potraw to takie, które serwują restauracje typu fast food. Comfort food serwuje jednak coraz więcej lokali znanych z doskonałej jakości dań – w końcu pozytywne oddziaływanie comfort food zostało udowodnione także naukowo! Dla naszych receptorów odbieranie smaku umami to największa przyjemność, za to spożywanie obecnego w wielu z tych dań cukru powoduje wzrost serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. Znaczenie ma także kaloryczność posiłku – poczucie najedzenia się zaspokaja podstawową potrzebę fizjologiczną i wprowadza nas w stan spokoju – stres znika, wraca energia, łatwiej nam zająć się naszymi obowiązkami.

Mamy więc najważniejsze tropy: umami, cukier, tłuszcz (jako doskonały nośnik smaku), kaloryczność i aspekt psychologiczny – nostalgia powiązana ze wspomnieniami z dzieciństwa. To już naprawdę solidna dawka konkretów – zaraz ruszamy do kuchni! Zanim jednak przejdziemy do inspiracji, zajmijmy się kwestiami zdrowotnymi.

Czy comfort food jest zdrowe?

W skrócie: tak, jeżeli tylko zwrócisz uwagę na właściwy skład i odpowiednią proporcję składników! Nie jest tajemnicą, że zarówno tłuszcz, jak i cukry w nadmiernych ilościach mogą powodować problemy zdrowotne. Dobrze przygotowany comfort food wcale jednak do niezdrowych nie należy! W Polsce mianem comfort food często określane są takie potrawy jak placki ziemniaczane, kopytka, pierogi, rozgrzewające zupy (np. rosół), szarlotki czy serniki. Każde z tych dań (a także te wymienione wcześniej) możemy przyrządzić na wiele twórczych sposobów – jest tu ogromne pole do popisu! Warto przy ich przygotowaniu wykorzystywać składniki prozdrowotne, takie jak na przykład tłuszcze bogate w kwasy omega-3, o wysokiej zawartości tłuszczów nienasyconych.

Comfort food. Inspiracje, przepisy, pomysły

Zacznijmy od początku – czyli od przystawek. Jeżeli jesteś fanem comfort foodowej klasyki, możesz zaserwować grzanki z bagietki w maśle ziołowym zapiekane z serem gorgonzola i dynią. Masło ziołowe przygotuj według własnych preferencji – pamiętaj, że im bardziej aromatyczna i wyrazista kompozycja, tym lepiej! Popularnym składnikiem dodawanym do masła jest czosnek, zachęcamy jednak do poeksperymentowania z innymi możliwościami; warto zaproponować Gościom coś na tyle znajomego, by poczuli nostalgiczną więź z potrawą, a jednocześnie pozwolić im poznać Twoje autorskie zestawienia smaków i aromatów! My możemy polecić masło szałwiowo-rozmarynowe, doskonałe zarówno do jasnego, jak i ciemnego pieczywa.

Kolejna popularna propozycja na przystawkę to frytki. Nie pozwól, żeby to danie kojarzyło się Twoim Klientom przede wszystkim ze słabej jakości dodatkiem do dań fast foodowych, zaproponuj im swoją wersję – na przykład frytki z ziemniaków i batatów z grubo mielonym pieprzem, podawane z ostrym dipem na bazie majonezu, kolendry i koreańskiej pasty gochujang! Zaserwowanie miksu frytek ziemniaczanych i batatowych to doskonały sposób na wprowadzenie do tej zwyczajnej przystawki podmuchu świeżości. Słodycz batatów doskonale współgra z mącznym charakterem ziemniaków, a pieprz dodaje im aromatycznego pazura. Dip wieńczy przystawkę pikantnym akcentem, dzięki któremu śmiało możemy nazwać tę przystawkę kompletną!

A co z zupą? Warto zaserwować klasyczny, rozgrzewający rosół – w te mroźniejsze dni nic nie sprawi Twoim Gościom większej przyjemności! W zimowym menu nie można zapomnieć też o zupach krem – gęstych, pełnych smaku i niezwykle sycących. Polecamy zwłaszcza zupę krem z pieczonych papryk czerwonych, pomidorów i marchewek – ta kompozycja warzyw doskonale komponuje się z korzennymi akcentami, z których słyną zimowe smaki!

Najpopularniejszą propozycją z zakresu zup jako comfort food jest jednak ramen. Oto nasza zimowa propozycja: wieprzowina, jajka, pak choi, dymka, kiełki, gruby pszenny makaron i kremowy wywar do granic możliwości wypełniony umami. Doskonałą bazą dla takiego wywaru będzie bulion wieprzowo-drobiowy, a także pasta sezamowa i olej z chili. Jeżeli chcesz nadać mu dodatkowej, charakterystycznej dla zimowej pory głębi, zalecamy wykorzystać do jego przyrządzenia także grzyby shiitake, poku lub mun.

Czas na danie główne. Pizza króluje w świecie comfort food, co jest dla nas dobrą wiadomością – w końcu danie to daje ogromną przestrzeń na zaprezentowanie kreatywnych umiejętności kulinarnych. Możliwości zestawień smakowych są nieskończone. My proponujemy pizzę na cieście z pełnoziarnistej mąki orkiszowej, z jarmużem, serem brie i kozim, kiszoną gruszką, płatkami chili, solą himalajską i pieprzem mielonym. To połączenie wszystkiego, co w comfort food najlepsze, z kreatywnym gotowaniem – jest sycąco, aromatycznie i wyraziście, a przy tym pełno tu intrygujących zestawień smakowych!

Skoro wspominamy o pizzy, nie można też nie napisać o drugim władcy comfort food – burgerze! Oczywiście w tym przypadku również nie trzymamy się kurczowo klasyki, wypływamy na szeroką wodę i staramy się stworzyć coś wyjątkowego. Co powiesz na propozycję w duchu śródziemnomorskim? Polecamy burger z jagnięciny z rozmarynem, oregano i relishem miętowym! Ten pomysł to idealny przykład na to, że kompozycja smaków nie musi być skomplikowana, aby stać się wyjątkową – wystarczy właściwie zestawić ze sobą odpowiednie akcenty! Poza ziołami jedyne przyprawy, jakich będziesz potrzebować, to pieprz i sól. Jako alternatywa idealna dla wegetarian doskonale sprawdzi się tu burger z buraka lub soczewicy. I to tyle – pozwól tej pysznej recepturze zawładnąć podniebieniami Gości!

Alternatywą dla pizzy i burgera może być też makaron – chociażby spopularyzowany w Stanach Zjednoczonych mac and cheese. Jeżeli odpowiednio dobierzesz dobrej jakości ser, bez trudu przygotujesz restauracyjną wersję tej potrawy! Nasza rekomendacja? Jako głównego bohatera dania użyj gorgonzoli i sparuj ją z oryginalną włoską pancettą! Wprowadź ciekawe akcenty smakowe dzięki karmelizowanemu porowi, bazylii i beszamelowi – i gotowe!

Comfort food w deserowej odsłonie

Żaden artykuł o comfort food nie byłby kompletny, gdyby nie pojawiłyby się w nim inspiracje deserowe. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wachlarz baz deserowych i gotowych ciast, które bez wątpienia zachwycą Twoich Gości. Pamiętaj – ma być słodko, sycąco, aromatycznie, a najlepiej z czekoladą! Oczywiście pierwszy deser przychodzący nam do głowy to słynny lava cake, czyli fondant czekoladowy. Polecamy przygotować go w towarzystwie wędzonych śliwek i gruszek – owocowy, wyraziście dymny aromat doskonale skomplementuje czekoladowe nuty fondantu!

W Twoim arsenale potraw comfort food koniecznie powinna znaleźć się także szarlotka – najbardziej popularne ciasto w naszym kraju, konkurujące jedynie z sernikiem! Eksperymenty mogą się w przypadku tego ciasta bardzo opłacić – my sugerujemy przygotowanie szarlotki z kwaśnymi jabłkami prażonymi w tymianku i estragonie, z cukrem waniliowym, pulpą z pomarańczy i wiórkami kokosowymi. Jeżeli szukasz sposobu na zwiększenie efektywności w Twojej kuchni, możesz też wykorzystać nasze gotowe rozwiązanie!

A może deser w wersji pitnej? Gorąca czekolada z kakao to uwielbiany przez wielu z nas comfort food. Przyrządzić ją możesz na wiele sposobów, doprawiając najróżniejszymi przyprawami. My sugerujemy wariant głęboki, korzenny i rozgrzewający – przygotowany na gorzkiej, wytrawnej czekoladzie, z miodem, kurkumą, cynamonem i odrobiną chili.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak zabrać się za temat comfort food – teraz drzwi do ogromnego potencjału na maksymalne zadowolenie Twoich Gości stoją przed Tobą otworem. Jesteśmy przekonani, że i Ty się przy okazji najesz – bo przecież najlepszy comfort food dla Szefa Kuchni to widok zadowolonych z posiłku Gości!