wstecz

Klaudia Kaczmarek (Wykwintny Box)

O tym, że catering dietetyczny może docierać jeszcze dalej i wciąż zaskakiwać kreatywnością, o konsekwentnym trzymaniu się produktów premium, programie z wyborem menu i ulubionym przysmaku klientów, o znaczeniu teamu i potrzebie wyznaczania sobie celów, opowiada nam Klaudia Kaczmarek, właścicielka cateringu dietetycznego Wykwintny Box.

Zacznijmy… od początku! Od czego to wszystko się zaczęło? Jak wpadłaś na pomysł prowadzenia cateringu dietetycznego?

W zasadzie wpadliśmy! W bardzo dużym skrócie ja uwielbiam gotować, a mój mąż-wspólnik – jeść. :) Postanowiliśmy to połączyć! Sport od zawsze był istotną częścią naszego codziennego życia, więc zależało nam nie tylko na dobrym smaku, ale również na odpowiednim zbilansowaniu naszych posiłków. Dzięki cudownemu teamowi jesteśmy w stanie to połączyć i gotować na większą skalę.

Od kiedy istnieje Wykwintny Box? Jak oceniasz początki? Trudno było rozruszać biznes?

Wykwintny Box powstał prawie trzy i pół roku temu, w czasach pandemii. Sama idea cateringu dietetycznego była wtedy stosunkowo nowa na rynku, a konkurencja znacznie mniejsza. Wracając do początków, myślę, że jak w każdej branży łatwe nie były, chociaż przyznam, że już od pierwszego dnia zostaliśmy bardzo miło przyjęci. W związku z liczbą zamówień, której zupełnie się nie spodziewaliśmy, jako właściciele pracowaliśmy praktycznie na każdym stanowisku – od zmywaka, przez obsługę klienta, aż do dostawcy cateringu. Był to intensywny czas, ale i ogromna życiowa lekcja, która dzisiaj pozwala na lepsze zrozumienie swoich współpracowników i zarządzanie takim przedsięwzięciem.

Być właścicielem cateringu dietetycznego to duże wyzwanie?

Uważam, że praca w gastronomii jest dużym wyzwaniem, a catering to jeszcze wyższy level ze względu na pracę 24 h na dobę. Pracujemy przy masowej produkcji, codziennie przygotowujemy nowe, zupełnie inne dania i opracowujemy nowe receptury. Wydajemy tysiące gotowych pudełek dziennie, działamy według określonego harmonogramu na każdym etapie produkcji i dostawy naszych diet.

Jak sama nazwa sugeruje, serwujecie klientom wykwintne dania. Czy trudno jest pogodzić tę wykwintność z innymi aspektami funkcjonowania cateringu dietetycznego?

Niekiedy tak, jesteśmy cateringiem niskobudżetowym, a w naszym menu często pojawiają się dania, które można zamówić w dobrych restauracjach. Biorąc pod uwagę zamawiane przez nas ilości oraz inflację, produkty premium niekiedy sporo nas kosztują, ale zależy nam na zadowoleniu naszych klientów i to stanowi większą wartość.

Jakie diety oferuje Wykwintny Box?

Oferujemy dziewięć różnorodnych diet, w tym dietę z wyborem menu, w ramach której codziennie można sobie wybrać jadłospis spośród dwudziestu propozycji. Największą popularnością cieszą się dieta fit i właśnie program z wyborem.

Jest jakieś danie, które szczególnie zaskarbiło sobie sympatię klientów?

Jak wiadomo, wszyscy kochają słodkości, a u nas występują one w wersji dietetycznej, ale równie pysznej J. Zdecydowanym ulubieńcem jest włoskie tiramisu z musem malinowym i nutą mięty – klienci zachwycają się tym deserem! Za każdym razem, gdy pojawia się w menu, dostajemy masę wiadomości z prośbą o powtórzenie tej pozycji.

A ty masz jakiegoś faworyta pośród dań, które do tej pory przyrządziła twoja ekipa?

Nie jestem w stanie wybrać jednego dania! Nasza niezastąpiona główna szefowa kuchni, mimo kilkuletniej już z nami współpracy, nadal potrafi nas zaskoczyć swoją kreatywnością kulinarną. W konsekwencji każdego tygodnia lista naszych ulubieńców się powiększa.

Na jakim obszarze Polski działacie?

Od listopada 2023 roku rozpoczęliśmy współpracę z firmą zewnętrzną, dzięki której jesteśmy w stanie obsłużyć praktycznie całą Polskę. W tym momencie dostarczamy nasze diety do ponad sześciuset miejscowości w całym kraju.

Prowadzenie cateringu dietetycznego wymaga nie tylko zmysłu dietetycznego, ale też dobrej jakości składników. Czy pozyskanie ich wiąże się z jakimiś wyzwaniami?

Znalezienie dobrych dostawców nie było łatwe. Zanim produkty trafią do posiłków przygotowywanych dla naszych klientów, są przez nas kilkukrotnie testowane na różnych etapach produkcji. Wiele firm tego testu nie zdało. Z pomocą przyszło Chefs Culinar, gdzie zaopatrujemy się w produkty suche, oraz wielu innych dostawców, m.in. mięs, warzyw, jaj, toreb i pudełek. Znaleźliśmy firmy godne zaufania i współpracujemy z nimi od lat.

Catering dietetyczny zamawiają bardzo różni ludzie. Jak radzicie sobie z komponowaniem menu, żeby znaleźć złoty środek, żeby smakowało wszystkim?

Menu jest ogromnym wyzwaniem, ale doskonale sobie z nim radzimy. Nieskromnie mówiąc uważam, że wyróżnia nas duża różnorodność potraw, serwujemy dania zarówno kuchni polskiej, jak i różnych kuchni świata. Nigdy nie klonujemy menu, nasze dania się nie powtarzają, a menu weekendowe jest zupełnie inne. Stale monitorujemy i analizujemy oceny naszych klientów dotyczące pełnego zamówienia i każdego posiłku. Na tej podstawie oceniamy, co smakuje naszym klientom, a co ewentualnie moglibyśmy poprawić. Dziewięćdziesiąt procent posiłków zostało przez naszych odbiorców ocenionych pozytywnie – ten wynik mówi sam za siebie.

Zdarza się wam przygotowywać menu na specjalne okazje, na przykład na święta?

Oczywiście, kolejny raz pojawiła się u nas ciesząca się dużym zainteresowaniem oferta wigilijna.

W branży gastronomicznej obserwuje się obecnie szeroko zakrojony zwrot ku zdrowemu, świadomemu żywieniu. Czy serwowanie potraw bogatych w prozdrowotne walory to dla was priorytet?

Jak najbardziej, oprócz dobrego smaku w naszych daniach zawsze uwzględniamy wartości odżywcze niezbędne do odpowiedniego funkcjonowania organizmu. Każde danie jest odpowiednio zbilansowane przez naszych dietetyków, posiłki są bogate w świeże warzywa i owoce od lokalnych dostawców, superfoods, zioła i orzechy. Korzystamy z najwyższej jakości produktów dostępnych na rynku.

Wykwintny Box kwitnie, a obecne tendencje konsumenckie bez wątpienia wam sprzyjają! Macie plany na dalszy rozwój waszego przedsięwzięcia? Marzenia, ambicje?

Jak co roku wyznaczyliśmy sobie cele i trzymam kciuki za ich realizację, dlatego na ten moment pozostaną naszą słodką tajemnicą. :) Zachęcam do śledzenia naszych profili, o sukcesach będziemy na bieżąco informować!