wstecz

Mateusz Górak (Veganic)

O znaczeniu kuchni wegańskiej, sposobie na zdeklarowanych mięsożerców oraz inspiracjach ze świata rozmawiamy z Mateuszem Górakiem, szefem kuchni w restauracji Veganic. Na kulinarnej mapie Krakowa Veganic wyróżnia się swobodną atmosferą, wnętrzem urządzonym ze smakiem oraz znakomitą kuchnią wegańską i wegetariańską.

Weganie kontratakują?

Na pewno jest ich coraz więcej. Dużo ludzi zmienia swoją dietę na wegańską, tym samym zasilając szeregi i tak już sporej rzeszy wegan.

Czy kuchnia oparta na produktach roślinnych to tylko moda, czy kulinarna przyszłość, a nawet konieczność – biorąc pod uwagę walkę z ocieplaniem się klimatu?

Kuchnia roślinna to trend, który rozwija się prężnie na całym świecie. Dotarł także do Polski, gdzie owocowe smoothies, aromatyczne humusy oraz burgery warzywne szturmem podbiły najmodniejsze lokale. Niektórzy traktują dania wege jako uzupełnienie codziennej diety, inni całkowicie rezygnują z produktów pochodzenia zwierzęcego z przyczyn ideologicznych, jeszcze inni kierują swoją uwagę w stronę warzyw ze względów zdrowotnych. Tak więc kuchnia roślinna bez wątpienia jest naszą przyszłością.

Veganic

Nowa Kuchnia Roślinna. Co się za tym kryje? To autorski pomysł?

Do momentu otwarcia Veganic, w Krakowie zdecydowanie brakowało dużej restauracji ze zdrową kuchnią roślinną. Moim zdaniem Veganic daje możliwość bliższego poznania wegańskich dań i każdego dnia udowadnia, że kuchnia roślinna nie jest gorsza od tej tradycyjnie mięsnej, a wręcz przeciwnie – jest zdrowsza i dużo ciekawsza.

Sam jesteś weganinem?

Nie, nie jestem. Chociaż moja dieta w dużej mierze składa się z dań wegetariańskich.

Wyobraź sobie, że masz przekonać do kuchni wegańskiej zatwardziałego mięsożercę. Co byś dla niego przygotował?

Pieczenie i burgery warzywne, kasze, grzyby w wersji wegańskiej potrafią zmienić każdy światopogląd. Myślę też, że nie ma znaczenia, co przygotuję, ale raczej w jaki sposób to zrobię. W ten sposób mogę zainteresować kuchnią roślinną nawet zatwardziałego amatora mięsa.

Veganic

Masz prawdziwie stałych klientów?

Oczywiście, mamy stałych lokalnych gości. Ale odwiedzają nas również turyści – za każdym razem, kiedy są w Krakowie. Regularnie bywają u nas znani ludzie z show-biznesu, celebryci i politycy.

Rozmawiasz z gośćmi?

Jeżeli zdarzy się taka okazja, to bardzo chętnie rozmawiam z gośćmi na temat obecnego menu oraz ich oczekiwań na przyszłość. Doceniam każdą pochwałę i każdą krytykę. Dzięki temu wiem, że cały zespół kucharzy jest na dobrej drodze i wie, co można jeszcze poprawić.

Importujesz jakieś cenne pomysły z zagranicy? A może istnieje jakaś narodowa kuchnia, która jest szczególnie inspirująca dla szefa kuchni w wegańskiej restauracji?

Jestem wielkim fanem kuchni włoskiej, która w dużej mierze opiera się na jakości produktów. A stąd już bardzo blisko do kuchni wegańskiej – tutaj dobry produkt to absolutna podstawa. Lubię też kuchnie Bliskiego i Dalekiego Wschodu, które są pełne wspaniałych wegańskich dań i mogą stanowić znakomitą kulinarną inspirację.

Veganic

Czy trudno o dobre składniki do przygotowania roślinnych dań?

Mam to szczęście, że wokół Krakowa jest dużo gospodarstw rolnych. Muszę jednak przyznać, że wszyscy nasi dostawcy starają się, aby przywożone przez nich warzywa, owoce, grzyby i zioła były zawsze najwyższej jakości.

Co składa się na sukces restauracji Veganic? Jedzenie to jedno. A pozostałe czynniki? Wnętrze?

Wnętrze na pewno. Jego wystrój pozwala naszym gościom poczuć się swobodnie w czasie śniadania i lunchu, a także gwarantuje miłą atmosferę podczas kolacji we dwoje. Ale na sukces restauracji Veganic składają się przede wszystkim dobre jedzenie i entuzjazm pracujących w niej ludzi, którzy starają się, aby każdy z gości spędził u nas miło czas.

Czujesz się zawodowo spełniony?

Cały czas staram się rozwijać, bo praca w wegańskiej restauracji wymaga od kucharza ciągłego doskonalenia swojego warsztatu – poznawania nowych metod przygotowywania warzyw i produktów roślinnych. Mam więc jeszcze zbyt dużo do osiągnięcia, aby móc powiedzieć, że czuję się zawodowo spełniony.

Veganic

Co robisz w wolnym czasie? Gotujesz w domu, czy masz może inne pasje?

Czasu wolnego mam niestety bardzo mało. Sporadycznie zdarza się, że gotuję w domu – przede wszystkim na specjalne zamówienie moich najbliższych. Wolne chwile staram się spędzać z córkami i poświęcać im jak najwięcej uwagi.