wstecz

Paweł Gruba

Ekspert ds. zarządzania gastronomią

Decyzja była prosta, wchodzę i działamy razem.

"Rozpoczynając swoją przygodę z gastronomią nie miałem od kogo się uczyć. Wiedza była tajemna, a szkolenia dopiero raczkowały. Wiem, ile czasu straciłem, ile błędów popełniłem i czego w tamtym momencie potrzebowałem, aby skorzystać z trampoliny zawodowej.

To właśnie daje Akademia Mistrzów Smaku. Warsztaty z najlepszymi, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą, pełne finansowanie i drogę na skróty, aby spełniać swoje marzenia, ale tylko przy pełnym zaangażowaniu. Decyzja była prosta, wchodzę i działamy razem."

 

Certyfikowany trener kompetencji psychospołecznych. Od ponad 11 lat związany z rozwojem właścicieli biznesów, kadry kierowniczej. Praktyk i szkoleniowiec w zakresie kompetencji menedżerskich – szkoli oraz wspiera rozwój różnych branż usługowych.  Organizuje bądź współtworzy największe eventy gastronomiczne w Polsce oraz prowadzi komentowane kolacje, wydarzenia kulturalne czy konferencje.

Absolwent studiów magistersko-inżynierskich na Politechnice Warszawskiej, posiada międzynarodowy certyfikat „Kompendium Master of Business”, „Master in Art of Neuro-Linguistic Programming” oraz  „Practitioner in Art Of Neuro-Linguistic Programming”.

Dowodząc warszawską restauracją zdobył tytuł „Knajpy Roku” w plebiscycie Gazety Wyborczej.  Od sześciu sezonów jest managerem restauracji w programie Hell’s Kitchen – Piekielna Kuchnia, gdzie dowodzi salą i zespołem kelnerskim.

Współwłaściciel projektu V4B Vision For Business, który wpływa na zwiększenie zysków w restauracji. Wraz z zespołem opiekuje się ponad 200 lokali gastronomicznych, które co miesiąc monitoruje.

Pomysłodawca i prowadzący program „GRUBE ROZMOWY” emitowanego co niedziela o 15:00 na YouTubie, gdzie zaprasza na spotkania ludźmi ze świata gastronomii, którzy są mistrzami w swojej dziedzinie. Całość ma luźną, koleżeńska atmosferę okraszoną humorem.