wstecz

Fasolka szparagowa – przepisy, sposoby przyrządzania i ciekawostki na jej temat

Fasolka szparagowa należy do najpopularniejszych warzyw polskiej kuchni. Powszechnie lubiana i jadana, zajmuje ważne miejsce w naszej diecie, szczególnie latem. A czy wiesz skąd wzięła się ta popularność? Dlaczego warto wzbogacić swoją dietę o fasolkę? I przede wszystkim, jak ją niebanalnie przyrządzić?

Fasolka szparagowa, czyli królowa warzyw

Trudno, by jakikolwiek smakosz o niej nie słyszał. Delikatna w smaku, łatwa w przyrządzeniu. Fasolka szparagowa jest królową wiosenno-letnich warzyw. Dania na niej bazujące zajmują pierwszoplanowe miejsce w domowych kuchniach wszystkich Polaków. Przy tym, fasolka jest niemal równie popularna w innych kręgach kulturowych. Choć nie pochodzi z Europy (o czym nieco później) jest chętnie jadana przez mieszkańców Starego Kontynentu. Uwielbiają ją również mieszkańcy Bliskiego Wschodu i Azji Południowo-Wschodniej. A skoro tak, czas poznać przepisy z różnych kręgów kulturowych. Zobaczysz, jak różne pomysły na fasolkę miewają lokalsi.

Fasolka szparagowa – przepisy z całego świata

Podejście do fasolki w innych częściach świata różni się nieco od naszych zwyczajów. W krajach arabskich jada się ją, podobnie jak większość warzyw, w towarzystwie aromatycznych ziół i przypraw (pokombinuj nieco z miętą i fasolką). Nieco podobne w stylu do tamtejszych dań, jest gruzińskie Adżapsandal z dodatkiem bakłażanów i pomidorów. Na terenie całego basenu Morza Śródziemnego często podaje się sałatkę z fasolki szparagowej w różnych wariantach. Nie raz towarzyszą jej pomidory, oliwki i owczy ser (np. w Grecji).

Podobnie jak Polacy, fasolkę i masło namiętnie łączą Francuzi. Zdarza się, że jadają ją z sosami na bazie masła. Dodatek czosnku i szalotki również nie zaszkodzi. Ponieważ nienawidzą gdy fasolka szparagowa jest rozgotowana i zbyt miękka, po ugotowaniu hartują ją przy pomocy kostek lodu. Wśród inspiracji wywodzących się z innych kuchni europejskich, znaleźć można najróżniejsze sposoby na przyrządzenie fasolki szparagowej. Włoskie gnocchi i frittaty, delikatne zupy krem, sałatki z fasolki i mięs. Z tymi ostatnimi fasolka komponuje się naprawdę wyśmienicie – przodują tu suszone wędliny (hiszpańskie Serrano lub Chorizo!), wszelkie pieczenie oraz drób. Pomyśl o klasyce. Perliczka i fasolka szparagowa stworzą wyśmienity duet.

Przede wszystkim jednak, w kuchniach całego świata znajdziesz wiele jarskich przepisów na to warzywo. Warto skierować swoją uwagę w stronę sałatek. Połączenie ziemniaków i fasolki. Kombinacja z pomidorami i ziołami w stylu południowoeuropejskim (dobry owczy lub kozi ser zdziała tu cuda). Nie wspominając o przepisie na letnią sałatę z fasolki, migdałów i orzechów. A co powiesz na lekkie fusion – fasolka i kasza pęczak z dodatkiem orzeźwiającej mięty i sera. Brzmi pysznie, prawda? A jeszcze lepiej smakuje.

Fasolka na azjatycką modłę

W Azji południowo-wschodniej jada się fasolkę szparagową w kanapkach Bàhn-Mí suto wypełnionych świeżą kolendrą i szarpaną wieprzowiną oraz w smażonych daniach z woka i aromatycznych wontonach. Nie zapominajmy o prażonym sezamie i sosie sojowym dla wzbogacenia aromatów. Klasykiem jest również tajskie curry na mleku kokosowym z dodatkiem zielonej fasolki szparagowej. Przepisy kuchni azjatyckiej wyróżniają się szeroką kombinacją składników i smaków. Samą fasolkę traktują bardziej jak element kompozycji, niż pierwszoplanowego aktora. Pomimo to, Azjaci korzystają z niej chętnie i umiejętnie. Warto się nimi zainspirować.

Fasolka szparagowa po polsku

W naszym kraju szczególnie upodobaliśmy sobie proste pomysły na fasolkę szparagową. Namiętnie jadamy ją ugotowaną w wodzie i polaną bułką tartą z masłem. Choć nieskomplikowany i znany wszystkim, ten przepis jest niezwykle szlachetnym sposobem na jej przygotowanie. Warto go udoskonalić o jeden element. Zamiast gotować fasolkę szparagową w wodzie, przyrządź ją na parze. Jak wszystkie warzywa, zachowa wtedy więcej wartości odżywczych i sprężystą konsystencję. Przy tym, nadal nic nie stoi na przeszkodzie, by sowicie okrasić ją bułką tartą i masłem.

fasolka szparagowa

Sposób na zdrowie – czemu warto jeść fasolkę i skąd się wzięła?

Jak już wspomnieliśmy, fasolka szparagowa nie pochodzi ze Starego Kontynentu. Jak wiele warzyw, a w szczególności strączkowych, została przywieziona do Europy w okresie wielkich odkryć geograficznych. Konkwistadorzy, którzy wracali z Ameryki Łacińskiej do ojczyzny zabierali ze sobą nasiona fasoli. Już w Europie dość długo traktowano ją jako egzotyczną roślinę ozdobną, ponieważ ówcześni rolnicy nie radzili sobie z jej uprawą. Jednak stopniowo, podpatrując działania Indian, Europejczycy nauczyli się jej hodowli, po czym rozpoczęli działania na masową skalę. Również na bazie indiańskich doświadczeń przekonali się o wartościach odżywczych fasolki.

Nie tylko witamina K – o wartościach odżywczych fasolki

Jak wszystkie rośliny strączkowe, fasolka szparagowa jest niezwykle obfita w błonnik. Dzięki temu, dobroczynnie wpływa na procesy trawienne oraz układ pokarmowy. Również wysoka zawartość witamin A, C, K oraz magnezu, ryboflawiny i manganu czyni z niej niezwykle wartościowy składnik diety. Jak widzisz, dania z fasolki są nie tylko pyszne, ale też niezwykle zdrowe.

Długa droga do popularności

Właściwości prozdrowotne, którymi wyróżnia się fasolka szparagowa, są jednym z powodów jej obecnej popularności. W równym stopniu wpłynął na to delikatny, słodkawy smak fasolki, tak chętnie poddający się kulinarnym eksperymentom. Przy tym, aby stać się jednym z najpopularniejszych warzyw świata, fasolka szparagowa potrzebowała kilkuset lat. W Europie zyskała pewną popularność już w XVII wieku, jednak dopiero w czasach bliskich współczesności stała się kuchennym szlagierem. Fasolka szparagowa dopiero niedawno, bo nieco ponad sto lat temu, przeistoczyła się z dobra luksusowego w powszechnie jadane warzywo.

fasolka szparagowa danie

Polskie drogi – fasolka szparagowa wśród składników naszej kuchni

Pod koniec XVI wieku Polacy uprawiali fasolkę jako roślinę ozdobną. Dopiero w następnym stuleciu przyszła do nas wiedza na temat kulinarnych zastosowań fasolki szparagowej, a także moda na jej spożywanie. Tym niemniej, dopiero na przełomie XIX i XX wieku rozpowszechniła się na terenach dzisiejszej Polski. Ten zwyczaj utrzymuje się do dziś. Chętnie jadamy fasolkę szparagową pod różnymi postaciami, inspirując się kulinariami z całego globu. Zarówno doskonali polscy kucharze, jak również zwykli amatorzy gotowania szukają natchnienia wertując przepisy z całego świata. Znajdują tam niezliczone koncepcje na temat gotowania fasolki szparagowej. Dołącz do grona tych poszukiwaczy, a być może odnajdziesz swoje kulinarne złoto. Niemal jak konkwistadorzy pięćset lat temu.